Założenie pasieki jest elementem długofalowej polityki NEPI Rockcastle, właściciela 12 galerii handlowych w Polsce, która jako firma odpowiedzialna społecznie wspiera proekologiczne działania i akcje, a jedną z nich jest propagowanie wiedzy na temat pszczół i uświadamianie jak ważna jest ich ochrona.


Pasieka przy Centrum Handlowym Focus Mall Zielona Góra, powstała w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” i jest siódmą, po pasiekach w Galerii Wołomin, Focus Mall Piotrków Trybunalski , Galerii Tomaszów, Centrum Handlowym Karolinka, Centrum Handlowym Platan, Centrum Handlowym Bonarka pasieką w centrach należących do NEPI Rockcastle.

Data utworzenia pasieki:

2022

Liczba uli:

5

Liczba pszczół:

250 000

Rasa pszczół:

kraińska/krainka

łac. carnica

Linia hodowlana:

Celle

Icon

Pasieka Focus Mall Zielona Góra liczy 5 uli, w których mieszka blisko 250 tys. pszczół. Do naszej pasieki wybraliśmy najbardziej łagodną rasę pszczoły miodnej – Krainka. Rasa ta wywodzi się z Austrii - w Polsce pojawiła się już w połowie XIX wieku. Rozpoznamy ją po ciemnoszarym ubarwieniu, wydłużonych odnóżach i wysmukłym odwłoku.


Linia występuje i najlepiej się czuje w warunkach klimatycznych i pożytkowych południowej Polski. Jest bardzo łagodna, bez względu na warunki klimatyczne i pożytkowe. Pszczoły nie wykazują agresji nawet podczas gwałtownych załamań pogody czy w okresie braku pożytków.Pasieka Miodna Focus Mall ustawiona została na zbiorniku pożarowym znajdujący się przy centrum sportowym Hasta la Vista, aby ją zobaczyć wystarczy wyjrzeć z poziomu parkingu +2 +3 lub +4. Pasieka Miodna ma na celu ochronę pszczół i dzikich zapylaczy oraz zwrócenie uwagi, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym życiu.

od założenia pasieki zebraliśmy

miodu!

...DOWIEDZ SIĘ, JAK MOŻESZ POMÓC PSZCZOŁOM

Możesz zostawić fragment naturze – nie koś, nie grab liści, nie wypalaj trawy. Takie miejsce stanie się schronieniem dla wielu zapylaczy. Pamiętaj, że przyciągając do swojego ogrodu owady zapylające nie tylko dbasz o to, by miały co jeść i gdzie mieszkać, ale również zwiększasz plon ze swoich upraw!

Pszczoły bardzo ciężko pracują. To sprawia ,że są spragnione, szczególnie w upalny dzień. Postaw w zacisznym miejscu poidełko ze świeżą wodą dla owadów. Możesz kupić specjalne poidełko, ale także łatwo zrobisz je samodzielnie – wystarczy do niewielkiego płaskiego pojemnika (np. stary talerz) wsypać kamyczki i zalać wodą do takiej wysokości, by owady mogły usiąść na kamykach.

Wybieraj gatunki kwitnące w różnych porach roku, tak aby zawsze owady mogły znaleźć źródło pyłku i nektaru. Do najpopularniejszych kwiatów stanowiących pożytek dla owadów należą: wrzosy, lawenda, kocimiętka, rudbekia, jeżówka, budleja i wiele innych obficie kwitnących.

Zmień chemiczne środki zwalczania szkodnikówna naturalne. W tym celu świetnie sprawdzająsię wywary, napary i gnojówki z różnych roślin,np. z pokrzywy, skrzypu, czosnku, wrotyczu czyżywokostu. Stosowane regularnie i w odpowiednichdawkach z powodzeniem pozwolą Ci nie tylkouporać się ze szkodnikami, ale też wpłynąpozytywnie na kondycję kwiatów i drzew.

W ulu królowa jest największa. Przebywa tam niemal stale i nie wykonuje żadnych prac związanych z jego budową i gromadzeniem zapasu pokarmu. Jest natomiast matką wszystkich mieszkających tam pszczół.

Pszczoły miodne niewiele śpią. Zamiast tego, spędzają noce nieruchomo, oszczędzając energię na następny dzień.

Pszczoła robotnica jest najmniejsza w ulu, ale najbardziej pracowita. Posiada języczek, znacznie dłuższy niż ten matki i trutnia, co ułatwia jej pobieranie nektaru z kwiatów.

Wiedziałeś, że pszczoły miodne to jedyne owady, które produkują żywność spożywaną przez człowieka? Tak, to prawda! Robimy znacznie więcej! Bez nas nie byłoby Twoich ubrań, owoców, warzyw czy nawet kawy.

Czy wiesz, że...