Założenie pasieki jest elementem długofalowej polityki NEPI Rockcastle, właściciela 12 galerii handlowych w Polsce, która jako firma odpowiedzialna społecznie wspiera proekologiczne działania i akcje, a jedną z nich jest propagowanie wiedzy na temat pszczół i uświadamianie jak ważna jest ich ochrona.


Pasieka przy Solaris Center, powstała w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” i jest ósmą po pasiekach w Galerii Wołomin, Focus Mall Piotrków Trybunalski i Zielona Góra, Galerii Tomaszów, CH Bonarka, CH Platan i naszej opolskiej - pasieki CH Karolinka - pasieką w centrach należących do NEPI Rockcastle.

Data utworzenia pasieki:

2023

Liczba uli:

4

Liczba pszczół:

200 000

Rasa pszczół:

Buckfast

Pasieka Solaris Center liczy 4 ule, w których mieszka blisko 200 tys. pszczół. Do naszej pasieki wybraliśmy najbardziej łagodną rasę pszczoły miodnej – Buckfast, powstałą w wyniku skrzyżowania 7 ras pszczół, które świetnie odnajdują się w środowisku miejskim.


Pasieka ustawiona została w bezpiecznym miejscu, na dachu galerii. Takie umiejscowienie uli sprzyja pszczołom w  zdobywaniu nektaru i pyłku z pobliskich kwiatów, co wpływa pozytywnie na jakość produkowanego przez nie miodu. Dodatkowo, pasieka zapewnia optymalne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, co sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu pszczół.

...DOWIEDZ SIĘ, JAK MOŻESZ POMÓC PSZCZOŁOM

Możesz zostawić fragment naturze – nie koś, nie grab liści, nie wypalaj trawy. Takie miejsce stanie się schronieniem dla wielu zapylaczy. Pamiętaj, że przyciągając do swojego ogrodu owady zapylające nie tylko dbasz o to, by miały co jeść i gdzie mieszkać, ale również zwiększasz plon ze swoich upraw!

Pszczoły bardzo ciężko pracują. To sprawia ,że są spragnione, szczególnie w upalny dzień. Postaw w zacisznym miejscu poidełko ze świeżą wodą dla owadów. Możesz kupić specjalne poidełko, ale także łatwo zrobisz je samodzielnie – wystarczy do niewielkiego płaskiego pojemnika (np. stary talerz) wsypać kamyczki i zalać wodą do takiej wysokości, by owady mogły usiąść na kamykach.

Wybieraj gatunki kwitnące w różnych porach roku, tak aby zawsze owady mogły znaleźć źródło pyłku i nektaru. Do najpopularniejszych kwiatów stanowiących pożytek dla owadów należą: wrzosy, lawenda, kocimiętka, rudbekia, jeżówka, budleja i wiele innych obficie kwitnących.

Zmień chemiczne środki zwalczania szkodnikówna naturalne. W tym celu świetnie sprawdzająsię wywary, napary i gnojówki z różnych roślin,np. z pokrzywy, skrzypu, czosnku, wrotyczu czyżywokostu. Stosowane regularnie i w odpowiednichdawkach z powodzeniem pozwolą Ci nie tylkouporać się ze szkodnikami, ale też wpłynąpozytywnie na kondycję kwiatów i drzew.

Zostań pszczelim bohaterem...

W ulu królowa jest największa. Przebywa tam niemal stale i nie wykonuje żadnych prac związanych z jego budową i gromadzeniem zapasu pokarmu. Jest natomiast matką wszystkich mieszkających tam pszczół.

Pszczoły miodne niewiele śpią. Zamiast tego, spędzają noce nieruchomo, oszczędzając energię na następny dzień.

Pszczoła robotnica jest najmniejsza w ulu, ale najbardziej pracowita. Posiada języczek, znacznie dłuższy niż ten matki i trutnia, co ułatwia jej pobieranie nektaru z kwiatów.

Wiedziałeś, że pszczoły miodne to jedyne owady, które produkują żywność spożywaną przez człowieka? Tak, to prawda! Robimy znacznie więcej! Bez nas nie byłoby Twoich ubrań, owoców, warzyw czy nawet kawy.

Czy wiesz, że...

#SolarisCenter #CowUluBzyczy

Icon Icon Icon